Analiz Özellikler Blog İletişim
Run2Up Blog Web sayfasında Hız ve Performans isteyenler için kaynaklar
Adobe Photoshop ile Web Sayfanız için Dosya Boyutlarını Küçültme Tekniği

Sektör standardı ve lideri Adobe Photoshop ile birçok görselleştirme çalışması yapılıyor. Fotoğraf düzenleme, manipülasyon dijital boyama/illüstrasyonlara kadar bir çok tipte içerik üretilebiliyor. Ancak bu görselleri web için nasıl kaydetmelisiniz?

Adobe Photoshop web için kaydetmek istediğiniz belgeyi açın. File > Export > Save for WEB komut yolu ile pencereyi açın.  Sağ üst köşeden JPG, PNG veya GIF formatlarından birini seçerek devam edebilirsiniz. Yapacağınız işlemlerde dikkat etmeniz gereken sol alt köşedeki dosya boyutudur. Bu alanın kontrol ederek değişikliklerinizi yapın.

 

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki ayarları iş sürecinizde kullanabilirsiniz. Photoshop çalışma dosyanız kullanacağınız boyuttan farklı olabilir. Örneğin belgeniz 1000x1000px ama ihtiyacınız 250x250 px ise küçültme yapabilirsiniz. Tersi yönde büyütmede yapılabilir ancak burada %10 dan daha fazla büyüme yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Aksi halde görüntü kalitesi bozulacak pikselleşme değindiğimiz görüntü sorunları oluşacaktır.

Sizde benzer görüntü düzenleme uygulamaları ile web sayfanızdaki dosya boyutlarını küçültün, sayfanızı hızlandırın.

Web sayfanın performans ve hız değişimlerini gör!