Analiz Özellikler Blog İletişim
Run2Up Blog Web sayfasında Hız ve Performans isteyenler için kaynaklar
Görsel Boyutlarını Küçülterek Web Sayfanızı Hızlandırın

Bir empati yapin ve bir web sayfasinin yüklenebilmesi için gerçekten ne kadar süre beklediginizi düsünün. 1, 2 yoksa 3 saniye mi? Peki, 3 saniyenin uzun bir süre oldugunu söylesem ne dersiniz?

Web sayfasina giris yapan kullanici için bilgiye ulasma süresi, istegi ve sabri gerçekten çok az. Bu ve benzer nedenlerle ki arama motorlari da benzer sekilde kistaslara göre analizler yapiyor ve buna göre degerlendiriyor. Benzer onlarca kriterle sonrasinda sayfaniz arama sonucunda ilk sayfa da veya 3. sayfa da çikiyor.

Web üzerinde kullanilan PNG, JPG ve SVG gibi formatlari düsündügümüzde bunlarin boyutlarinin da kaliteden ödün vermeden küçültülmesi gerekiyor. SVG dosyalar tamamen script temelli olsa da gereksiz içeriklerden ve daha az parça ve daha az nesne ile kullanilacak görsellerin kullanilmasi dosya boyutunu küçültecektir. Yine sikistirmali kayit seçenekleri ile bu saglanabilir.

Ancak PNG ve JPG formatlarina baktigimiz zaman hem içerigi hazirladiginiz programin içindeki web için kayit seçenekleri olabilecegi gibi ayrica bir özel sikistirma araci/yazilimi ile de sikistirabilirsiniz.

Dosya boyutunun küçülmesi kalite kaybina neden olur. Bir çok konuda da söyleyebilecegimiz gibi ince bir çizgi var bunun altina düstügünde görüntünüz kötü görünecektir.  Dosya küçültmelerinde aklinizda olmasi gereken bir diger konuda kullanilan ekranlar. Cep telefonu dedigimizde neredeyse standart bir LCD ekran mi var yoksa HiDPI özellige sahip bir Retina Ekran (Apple) gibi bir ekran mi? Görselin kullanici ile bulusacagi teknoloji, ekranlar, cihazlar gibi kriterleri de göz önünde bulundurarak uygun ölçüde  küçültme islemleri web sayfanizin yüklenme hizini artiracaktir.

Web sayfasi yüklenirken, favicon, logo, background, header, CallToAction gibi görseller açilir ve bunlarin boyutlarinin büyüklügü ile yüklenme süresi uzar. Tabi yüklenme süresinin uzamasi sadece görsellerle ilgili degildir. Ancak en büyük 1. veya 2. etkendir diyebiliriz.

https://run2up.com  ile görsellerinizin boyutlarini otomatik olarak küçültebilirsiniz.

Sitenizi analiz ettikten sonra asagidaki sekmeleri tiklayin ve kayipsiz olarak sikistirilan görsellerinizi bilgisayariniza indirin ve hemen kullanmaya baslayin.

Denemek için yükledigim 1.2 MB PNG görselinde dosya boyutunu 306 KB düsürerek dosya boyutunu %75 küçültmüs oldu. Gayet iyi degil mi?

Sizde benzer web veya masaüstü uygulamalari ile web sayfanizdaki dosya boyutlarini küçültün, sayfanizi hizlandirin.

Web sayfanın performans ve hız değişimlerini gör!